Copyright 2021 - Custom text here

Sami będąc biegli w grafice komputerowej oraz wszelkiego rodzaju programach służących tworzeniu i obróbce grafiki, chcemy podzielić się naszą wiedzą z osobami, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w świecie grafiki. Dlatego też stworzyliśmy tą zakładkę, w której będziemy zamieszczać tutoriale do programów graficznych.

 

Zmiana nasycenia kolorów w Photoshopie (zdj.1)

 

1. Otwieramy Photoshopa i otwieramy zdjęcie, którego kolorystykę chcemy poprawić.

 

2. Otwieramy zakładkę Obraz, następnie wybieramy Dopasowania. (zdj.2)

 

 

3. Chcąc zmienić nasycenie kolorów wybieramy zakładkę Barwa/Nasycenie. Teraz możemy manipulować nasyceniem barw naszego obrazka. Robimy to poprzez przesuwanie wskaźnika na podziałce lub wpisywanie wartości w odpowiednim polu. (zdj.3) Poprzez manipulacje kolorem czerwonym uzyskamy czarno-białe zdjęcie.(zdj.4)

 

4. Możemy również wybrać jedną z gotowych, oferowanych przez program funkcji, klikając na strzałkę przy polu Ustawienia. Możemy dzięki temu wzmocnić nasycenie lub uzyskać np. efekt sepii. (zdj. 5)

 

5. Innym przydatną funkcją przy nasycaniu zdjęć kolorami jest Balans kolorów (Obraz → Dopasowania → Balans kolorów). Podobnie jak w przypadku prezentowanym powyżej suwakiem, bądź ręcznie wpisując zmieniamy wartości określające poziomy kolorów na zdjęciu. (zdj6)

 

6. Gdy nasze zdjęcie wygląda już tak, jak tego oczekiwaliśmy klikamy PlikZapisz jako..., wybieramy interesujące nas rozszerzenie oraz nazywamy plik i klikamy Zapisz.

 

 

Jak postarzyć zdjęcie w Photoshopie i Gimpie?

 

Photoshop

Otwieramy zdjęcie.

 

Pierwszym krokiem będzie zmiana kolorystki, w zależności od preferencji możemy wybrać:

- zdjęcie czarno – białe

- w sepii

- efekt: w starym stylu (zdj.8)

 

Wszystkie efekty uzyskamy poprzez: ObrazDopasowanieBalans kolorów (szczegółowy opis tego kroku znajdziecie w tutorialu: Zmiana nasycenia kolorów w Photoshopie).

 

Kolejnym krokiem, który postarzy nasze zdjęcie może być filtr: Flara Obiektywu. FiltrRenderowanieFlara obiektywu. (zdj.8) Otworzy nam się podgląd na którym plusikiem ustawiamy miejsce, w którym ma się pojawić flara. Suwakiem określamy też jak duży ma być błysk. (zdj.9)

 

Kolejny filtr, który może nam się przydać to Szum. Wchodzimy znów w Filtr, następnie odnajdujemy na liście SzumDodaj szum. Ustawiamy rozmieszczenie „Jednolite” oraz szum „Monochromatyczny”. Następnie wartość na poziomie od 5 do 15%. (zdj.10 i 11)

 

I gotowe! (zdj.12)

 

Gimp

W gimpie postarzenie zdjęcia jest znacznie łatwiejsze można to zrobić w trzech krokach:

 

Otwieramy zdjęcie wybieramy: Filtry → Dekoracja → Stara fotografia. I w zasadzie zdjęcie jest postarzone.

 

 

Możemy dodać jeszcze drugi efekt: Filtry → Dekoracja → Plama po kawie.